Saturday, August 15, 2009

Free Groceries at Safeway

Get 'em while they're hot. Only 3 more days to take advantage of this deal.

As I mentioned earlier today, I headed out to Safeway today, expecting to get a good deal on granola bars and fruit snacks. What I ended up with was even better than I could have imagined. I first read about this deal at MoneyWiseMoms. My son loves to take Nature Valley granola bars in his lunch. I had found a similar deal last fall and had stocked up on granola bars. They lasted him through most of the school year. It was wonderful. But this deal was looking to be even better than last year's. (you can see that deal here, though not for long as that's my old blog and I'll be shutting it down soon.)

First, I followed Gina's advice and loaded all the e-coupons I could find, printed all the printables and scoured my coupon box for every coupon that matched.

So here's the deal: Nature Valley granola bars and Trix cereal are on sale at Safeway for 4/$10.00; Betty Crocker Fruit Snacks & Gushers are on sale 4/$8.00 add to that an in-ad Safeway SuperCoupon, e-coupons, printable coupons which double, 2 peelies I found while shopping and a catalina promo and you wind up with one really rockin' deal. There are several other items on sale as well, but for me these were what my family likes. In order to use the SuperCoupons you have to purchase them in sets of 4, and your total has to equal at least $20.00 , but that total is before the SuperCoupons and manufactuer's coupons are deducted.

Here's how it worked for me:

Transaction #1
Bought:
4 boxes Nature Valley Granola Bars @ 4/$10.00 (sale price)
4 boxes Trix cereal @ 4/$10.00 (sale price)
1 Kraft Mac & Cheese @ 10/$10.00 (sale price)
1 loaf bread @ $1.09/loaf (sale price)
Total before all coupons: $22.09

Used:
2 ecoupon NV granola: -$0.40 = -$0.80
2 e-coupon Trix: - $0.55 = -$1.10
1 SuperCoupon for NV Granola bars: -4.00 (4 boxes/$6.00)
1 SuperCoupon for Trix cereal: -$4.00 (4 boxes/$6.00)
1 SuperCoupon for Kraft Mac&Chese: -$0.41 (1 box/$0.59)
1 NV Granola: $0.70/2, doubled = -$1.40
2 printable NV Granola: $0.40/1, doubled = -$1.60
4 printables for Trix: -$0.55/box, doubled = -$4.40
2 peelies on Trix: -$1.00/2 boxes = -$2.00

OOP Cost: $2.38, plus I received 1 $2.50 catalina off my next order

Transaction #2
Bought:
4 boxes Nature Valley Granola Bars @ 4/$10.00 (sale price)
2 boxes Betty Crocker Fruit Shapes @ 4/$8.00 (sale price)
2 boxes Betty Crocker Gushers @ 4/$8.00 (sale price)
1 Kraft Mac & Cheese @ 10/$10.00 (sale price)
1 loaf bread @ $1.09/loaf (sale price)
Total before all coupons: $20.09

Used:
2 e-coupons BC fruit shapes: -$0.40 = -$0.80
1 e-coupon BC fruit snacks: - $0.50 = -$0.50
1 SuperCoupon for NV Granola bars: -4.00 (4 boxes/$6.00)
1 SuperCoupon for BC Fruit Shapes/Gushers: -$4.00 (4 boxes/$4.00)
1 SuperCoupon for Kraft Mac&Chese: -$0.41 (1 box/$0.59)
1 BC Fruit Gushers: $0.50/2, doubled = -$1.00
1 BC Fruit Shape: $0.40/1, doubled = -$0.80
1 NV Granola: $0.70/2, doubled = -$1.40
2 printable NV Granola: $0.40/1, doubled = -$1.60
1 Catalina from last transaction: -$1.00/2 boxes = -$2.50

OOP Cost: $2.58*, plus I received 2 $2.50 catalinas off my next order
For a total of $2.42 overage. Whoo Hooo!

* I can't make this transaction add up. I've double checked the receipt several times and I can't figure out what happened. Most likely I miscounted coupons. But the total on my receipt was $2.58. It was a great deal. I'm not arguing with it.

After all this, when I told hubby about it he called me his merchant ship. (High praise I'd say.) I'll enjoy that compliment for a long time.

A HUGE THANK YOU to Gina for posting the original sale and all the links to e-coupons and printables. Those links are what made this deal really work for me.

2 comments:

Gina said...

Great job, Sharon! I'm so glad my post was helpful and that you got such a good deal. I'm all stocked up on granola bars, too!

Kara said...

Wow! What a deal! I love it when I'm able to pull something like this off and really save on our grocery budget...merchant ship, I love it!

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin